Festiwal Kultury Bez Barier to wielkie święto kultury dostępnej dla wszystkich i najbardziej otwarte wydarzenie w kraju. To wydarzenie, które integruje polskie społeczeństwo i otwiera na potrzeby osób często wykluczanych z codziennego życia społecznego i kulturalnego. Hasło festiwalu, które będzie nam tym razem towarzyszyć to: MOŻESZ być blisko!

Ogromnie zależy nam na tym, aby ten festiwal na nowo obudził wszystkich, którzy odrobinę przysnęli w czasie pandemii i przyzwyczaili się do siedzenia w domu, przed komputerami. Liczymy, że znowu osoby z niepełnosprawnościami ruszą do instytucji kultury, a te zachwycą uczestników festiwalu nowymi propozycjami. I znowu będziemy blisko – mówi Robert Więckowski z Fundacji Kultury Bez Barier.

9 edycja Festiwalu Kultury Bez Barier będzie trwała od 30 września do 10 października. W tym roku program festiwalu tworzy 61 instytucji i organizacji kultury z 14 polskich miast: Lublina, Krakowa, Bielsko-Białej, Gdańska, Gdyni, Torunia, Piekar Śląskich, Rzeszowa, Łodzi, Białegostoku, Wrocławia, Chorzowa, Poznania i Nowego Sącza. W ramach festiwalu odbędzie się blisko 200 wydarzeń w całej Polsce! Razem przełamujemy bariery, tworzymy nowe rozwiązania i umożliwiamy uczestnictwo w wydarzeniach kulturalnych na nowym poziomie.

Przed nami festiwalowe spektakle, pokazy filmowe, wystawy, spacery, spotkania i warsztaty, udostępnione za pomocą napisów dla niesłyszących, tłumaczenia na polski język migowy, audiodeskrypcji, pętli indukcyjnej, materiałów do dotykania czy pomocy festiwalowych asystentów. W programie nie zabraknie również propozycji odpowiadających
na potrzeby uczestników w spektrum autyzmu.

Przed nami festiwalowe spektakle, pokazy filmowe, wystawy, spacery, spotkania i warsztaty, udostępnione za pomocą napisów dla niesłyszących, tłumaczenia na polski język migowy, audiodeskrypcji, pętli indukcyjnej, materiałów do dotykania czy pomocy festiwalowych asystentów. W programie nie zabraknie również propozycji odpowiadających na potrzeby uczestników w spektrum autyzmu.

W tym roku wiele instytucji zgłosiło na festiwal wydarzenia stworzone z myślą o osobach w spektrum autyzmu. Dzięki takim rozwiązaniom jak „pokoje wyciszenia”, „ciche godziny” i słuchawki wyciszające, możemy zapewnić uczestnikom ze szczególnymi potrzebami spokojny odbiór sztuki i komfortowy udział w warsztatach czy spotkaniach. To nowa jakość i absolutny hit nadchodzącej edycji – zapowiada Anna Żórawska z Fundacji Kultury Bez Barier.

Na takie wydarzenia będzie można pójść m.in do Muzeum Emigracji w Gdyni, Zachęty-Narodowej Galerii Sztuki, Muzeum Warszawy, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Muzeum Narodowego we Wrocławiu czy Teatru Starego w Lublinie.

Podobnie jak w zeszłym roku, rozpoczęcie 9. FKBB zapowie iluminacja Pałacu Kultury i Nauki.
30 września fasada PKiN rozbłyśnie festiwalowymi barwami.

Rozwiązania związane z dostępnością Festiwalu:

Dostęp do informacji

  • dostępna strona www pod względem cyfrowym, zgodna ze standardem WCAG 2.0.,
  • dostępne materiały promocyjne: grafiki z tekstami alternatywnymi, spoty reklamowe z audiodeskrypcją i napisami.

Dostępne zaproszenia

  • zaproszenia w dokumentach, które można edytować,
  • zaproszenia wideo w polskim języku migowym (PJM),
  • zaproszenia napisane łatwym tekstem.

Komunikacja

  • możliwość kontaktowania się z organizatorami w formie, która będzie dostępna dla danej grupy odbiorców.

Na przykład z widzami Głuchymi kontaktujemy się mailowo oraz przez wiadomości SMS.

Doświadczony i przeszkolony zespół

  • festiwal jest tworzony przez ekspertów z zakresu dostępności wydarzeń, osoby z niepełnosprawnościami, koordynatorów dostępności w instytucjach kultury oraz wolontariuszy przeszkolonych w obsłudze widzów z niepełnosprawnościami.

Asystent – wolontariusz

  • zapewnienie asystenta widzom z niepełnosprawnością wzroku.

Asystenci są wolontariuszami festiwalu.

Dostępność bezpłatnych wydarzeń lub biletów na wydarzenia w specjalnych, festiwalowych cenach

  • większość wydarzeń jest bezpłatna albo bilety są w specjalnej, festiwalowej cenie.

Dostępność wydarzeń

W zależności od wydarzenia oraz potrzeb widzów, na wydarzeniach zapewniamy:

  • audiodeskrypcję,
  • materiały dotykowe,
  • napisy dla niesłyszących,
  • tłumaczenie na polski język migowy,
  • pętlę indukcyjną,
  • materiały w łatwym tekście.

Organizatorzy Festiwalu:

Festiwal Kultury Bez Barier organizują:

Fundacja Kultury Bez Barier, Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, Teatr Ochoty imienia Haliny i Jana Machulskich, Disney Polska

Patronat honorowy:

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Minister Rodziny i Polityki Społecznej, Rzecznik Praw Obywatelskich

Patronat medialny:

Radio 357, Co Jest Grane 24, Noizz.pl, Igers Poland